Sign In
Links
Tutorials
Policies
Covid-19 Latest
Contact Us
F.A.Q's
News
0
Home
Membership
Join / Renew Membership
DI Membership Options
First time Horse Registration Form
Horse Registration Renewal
Competitions
View Competitions
Horse Directory
Results
Tests
DI Tests
Intro Tests
Prelim Tests
Novice Tests
Elem Tests
Medium Tests
Adv Med Tests
Advanced Tests
Young Horse Tests
BD Tests
FEI Tests
About
Contacts
The Board
Administration Office
Judges Committee
Child Safeguarding
Rules & Grading
Riders' Representative
Health & Safety
Para Dressage
History
Roll of Honour
Rules & Policies
DI Rule Book
DI Policies
Championship Qualification Criteria
Regions
Eastern
Eastern Region Times
Eastern Region Contacts
Eastern Training Event
I
Leinster
Leinster Dressage Leagues 2024
ARKequine DERBY Spring Summer Preliminary League Standings after Leg 2
ARKequine DERBY Spring Summer Novice League Standings After Leg 2
ARKequine DERBY Spring Summer Elementary League Standings After Leg 2
ARKequine DERBY Spring Summer Medium League Standings After Leg 2
ARKequine DERBY Spring Summer Advanced Medium League Standings After Leg 2
ARKequine DERBY Spring Summer Advanced & Above League Standings After Leg 2
ARKequine DERBY Spring Summer Para Dressage League Standings After Leg 2
Leinster Dressage Membership
Volunteering
Meet The Committee
Contact Us
Leinster Dressage Development Pathway
North Munster
Schedule for Winter 2023
Training
Times for Next Show
Midland & Western
Times for Ballinasloe 24th March
Wild Atlantic Dressage Festival
Training News
Results for M&W Shows
Northern
Committee Contact Details
News
2023 Awards Night
Summer Festival 2024
Times for next show
League Rules
Northern Region Show Rules
Winter League 2023/24 - Help List
Winter League 2023/24 - Points
2023/24 - Final Winter League Results
South East
SER Committee
SER Upcoming Competitions
Times for Next Show
Live Show Results
SER Youth Development
Volunteering
SER Training
South Munster
Times for next show
Upcoming Show Dates
Regional Training
Judges
News
Judges List 2024
How to Become a Judge
Judges Training & Exams
Upgrading
Upgrading - Lists 6-3a
Upgrading - Lists 1 & 2
Judges Committee Policies
Judges Committee
Training
National Training Dates 2024
Training
Elevate Equitation
Elevate Equitation Training Dates
0
Home
Membership
Join / Renew Membership
DI Membership Options
First time Horse Registration Form
Horse Registration Renewal
Competitions
View Competitions
Horse Directory
Results
Tests
DI Tests
Intro Tests
Prelim Tests
Novice Tests
Elem Tests
Medium Tests
Adv Med Tests
Advanced Tests
Young Horse Tests
BD Tests
FEI Tests
About
Contacts
The Board
Administration Office
Judges Committee
Child Safeguarding
Rules & Grading
Riders' Representative
Health & Safety
Para Dressage
History
Roll of Honour
Rules & Policies
DI Rule Book
DI Policies
Championship Qualification Criteria
Regions
Eastern
Eastern Region Times
Eastern Region Contacts
Eastern Training Event
I
Leinster
Leinster Dressage Leagues 2024
Leinster Dressage Membership
Volunteering
Meet The Committee
Contact Us
Leinster Dressage Development Pathway
North Munster
Schedule for Winter 2023
Training
Times for Next Show
Midland & Western
Times for Ballinasloe 24th March
Wild Atlantic Dressage Festival
Training News
Results for M&W Shows
Northern
Committee Contact Details
News
Summer Festival 2024
Times for next show
League Rules
Northern Region Show Rules
Winter League 2023/24 - Help List
Winter League 2023/24 - Points
2023/24 - Final Winter League Results
South East
SER Committee
SER Upcoming Competitions
Times for Next Show
Live Show Results
SER Youth Development
Volunteering
SER Training
South Munster
Times for next show
Upcoming Show Dates
Regional Training
Judges
News
Judges List 2024
How to Become a Judge
Judges Training & Exams
Upgrading
Upgrading - Lists 6-3a
Upgrading - Lists 1 & 2
Judges Committee Policies
Judges Committee
Training
National Training Dates 2024
Training
Elevate Equitation
Elevate Equitation Training Dates
Links
Tutorials
Policies
Covid-19 Latest
Contact Us
F.A.Q's
News
Content
Competition Details
Home
Competitions
Garranmore Equestrian
Garranmore Equestrian
Competition Date:
Sunday 14th Nov 2021 10:00
Entries closing on:
Wednesday 10th Nov 2021 23:45
Withdrawals until:
Thursday 11th Nov 2021 12:00. (No refunds are possible after this date).
Location:
Show Secretary/Organiser:
Tara Dalton
Competition Results
Please click/tap a Class Results dropdown to expand or collapse.
Collapse
All
Expand
All
Class 0: Walk Trot
Test: DI Introductory Test B (2016)
Judge: Jillie ROGERS
Registered Category 2
Place
No.
Rider
Horse
Place
1
No.
6
Rider
Kim Phelan
Horse
Keelderry Cosmo
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Unregistered
Place
No.
Rider
Horse
Place
1
No.
7
Rider
Charlotte Collins
Horse
Kilbreedy Coco
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Place
No.
Rider
Horse
Place
2
No.
19
Rider
ELIZABETH MYERS
Horse
MILLY
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Class 1: JNR Trailblazers
Test: TB DI Preliminary P6 (2021)
Judge: Jillie ROGERS
Registered Category 0
Place
No.
Rider
Horse
Place
1
No.
22
Rider
Ethan Boles
Horse
Stanley Grange Regal Request
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Unregistered
Place
No.
Rider
Horse
Place
1
No.
20
Rider
HENRY MYERS
Horse
VALMORE REISLING
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Class 3: Preliminary (Short Arena)
Test: DI Preliminary P6 (2021)
Judge: Jillie ROGERS
Registered Category 2
Place
No.
Rider
Horse
Place
1
No.
15
Rider
Virginie Bibes
Horse
Kontador
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Unregistered
Place
No.
Rider
Horse
Place
1
No.
3
Rider
Ellie Holmes
Horse
Tara Joker
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Place
No.
Rider
Horse
Place
2
No.
21
Rider
SANDRA BARNWELL
Horse
DSC COOLRUBY
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Class 4: Preliminary
Test: DI Preliminary P18 (2012)
Judge: Jillie ROGERS
Registered Category 2
Place
No.
Rider
Horse
Place
1
No.
13
Rider
Jacqueline Walsh
Horse
Kilkeany Spirit
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Registered Category 1
Place
No.
Rider
Horse
Place
1
No.
14
Rider
Megan O’Gorman
Horse
Golden Cool Cat
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Withdrawn
Registered Category 0
Place
No.
Rider
Horse
Place
1
No.
18
Rider
Roisin Lenehan
Horse
Clonlaras Mademoiselle
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Place
No.
Rider
Horse
Place
2
No.
22
Rider
Ethan Boles
Horse
Stanley Grange Regal Request
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Unregistered
Place
No.
Rider
Horse
Place
1
No.
0
Rider
Patricia McDermott
Horse
Robin
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Class 5: Preliminary
Test: BD Preliminary 15 (2008/2016)
Judge: Ann Glynn
Registered Category 2
Place
No.
Rider
Horse
Place
1
No.
13
Rider
Jacqueline Walsh
Horse
Kilkeany Spirit
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Place
No.
Rider
Horse
Place
2
No.
15
Rider
Virginie Bibes
Horse
Kontador
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Place
No.
Rider
Horse
Place
3
No.
0
Rider
Fionnan Kiernan O'Brien
Horse
Lohengrin
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Registered Category 1
Place
No.
Rider
Horse
Place
1
No.
14
Rider
Megan O’Gorman
Horse
Golden Cool Cat
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Place
No.
Rider
Horse
Place
2
No.
0
Rider
Elaine Kinsella
Horse
Knocklucas Eclipse
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Registered Category 0
Place
No.
Rider
Horse
Place
1
No.
18
Rider
Roisin Lenehan
Horse
Clonlaras Mademoiselle
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Unregistered
Place
No.
Rider
Horse
Place
1
No.
0
Rider
Patricia McDermott
Horse
Robin
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Class 6: Novice
Test: DI Novice N24A (2021)
Judge: Ann Glynn
Registered Category 1
Place
No.
Rider
Horse
Place
1
No.
1
Rider
Anthony Quigley
Horse
Miss Murphy
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Place
No.
Rider
Horse
Place
2
No.
4
Rider
Gwyn Holmes
Horse
Mweenalla Carco mo Chara
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Place
No.
Rider
Horse
Place
3
No.
9
Rider
Katie Zubeyko
Horse
Roulette
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Withdrawn
Place
No.
Rider
Horse
Place
3
No.
12
Rider
Deirdre Martin
Horse
Candrel clover
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Withdrawn
Place
No.
Rider
Horse
Place
5
No.
23
Rider
Holly Boles
Horse
Commanche Moll
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Place
No.
Rider
Horse
Place
6
No.
24
Rider
Shirley Mullins
Horse
Gortfree Rebel
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Place
No.
Rider
Horse
Place
7
No.
0
Rider
Rosemary Nesbitt
Horse
Mougins
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Class 7: Novice
Test: BD Novice 38 (2005)
Judge: Jillie ROGERS
Registered Category 2
Place
No.
Rider
Horse
Place
1
No.
0
Rider
Fionnan Kiernan O'Brien
Horse
Lohengrin
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Withdrawn
Registered Category 1
Place
No.
Rider
Horse
Place
1
No.
1
Rider
Anthony Quigley
Horse
Miss Murphy
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Place
No.
Rider
Horse
Place
2
No.
12
Rider
Deirdre Martin
Horse
Candrel clover
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Withdrawn
Place
No.
Rider
Horse
Place
3
No.
23
Rider
Holly Boles
Horse
Commanche Moll
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Place
No.
Rider
Horse
Place
4
No.
24
Rider
Shirley Mullins
Horse
Gortfree Rebel
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Place
No.
Rider
Horse
Place
5
No.
0
Rider
Elaine Kinsella
Horse
Knocklucas Eclipse
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Class 8: Elementary
Test: DI Elementary E51 (2013)
Judge: Jillie ROGERS
Registered Category 2
Place
No.
Rider
Horse
Place
1
No.
11
Rider
Anne Croome Carroll
Horse
Diamond Culture
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Registered Category 1
Place
No.
Rider
Horse
Place
1
No.
16
Rider
Raynal Cunningham
Horse
Birchill Casanova
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Place
No.
Rider
Horse
Place
2
No.
0
Rider
Tara Dalton
Horse
Get in the Van
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Class 9: Elementary
Test: BD Elementary 43 (2006)
Judge: Ann Glynn
Registered Category 2
Place
No.
Rider
Horse
Place
1
No.
2
Rider
Leeanne Sheeran-Hayes
Horse
Taylors Guest
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Withdrawn
Place
No.
Rider
Horse
Place
2
No.
11
Rider
Anne Croome Carroll
Horse
Diamond Culture
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Registered Category 1
Place
No.
Rider
Horse
Place
1
No.
16
Rider
Raynal Cunningham
Horse
Birchill Casanova
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Place
No.
Rider
Horse
Place
2
No.
17
Rider
Gavin Smiddy
Horse
DHS Showtime
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Place
No.
Rider
Horse
Place
3
No.
0
Rider
Tara Dalton
Horse
Get in the Van
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Class 12: Advanced Medium
Test: DI Advanced Medium AM90 (2021)
Judge: Donald McNamara
Registered Category 3
Place
No.
Rider
Horse
Place
1
No.
8
Rider
Elaine Potter
Horse
CLH Big Red
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Class 14: Advanced
Test: DI Advanced A100 (2021)
Judge: Donald McNamara
Registered Category 3
Place
No.
Rider
Horse
Place
1
No.
5
Rider
Martin Mullane
Horse
Griseldo
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Place
No.
Rider
Horse
Place
2
No.
8
Rider
Elaine Potter
Horse
CLH Big Red
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Class 16: Para (Grade III)
Test: FEI Para Grade III Individual Test (2017)
Judge: Jillie ROGERS
Registered Category 1
Place
No.
Rider
Horse
Place
1
No.
10
Rider
Tara Flynn
Horse
Master Columbus
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
Class 17: Para (Grade III)
Test: FEI Para Grade III Team Test (2017)
Judge: Jillie ROGERS
Registered Category 1
Place
No.
Rider
Horse
Place
1
No.
10
Rider
Tara Flynn
Horse
Master Columbus
Score
Coll
%
Notes
Score
Coll
%
Notes
We use cookies to tailor your web browsing experience. By accepting below and continuing to browse our site, you agree to our privacy policy.
Agree