Times for Autumn Development Series Qualifier in Ard Chuain

Times for the Qualifier in Ard Chuain 14 November 21

Times for the Qualifier in Ard Chuain 14 November 21

Subject to update: please check in with the show office on the day

BRIDLE NUMBERS:  must be worn while riding.  One on each side of the bridle or the saddle pad,

Please adhere to onsite COVID 19 rules and HSI COVID 19 guidelines and if you have symptoms of COVID please do not attend.

Show secretary: Simone Hession 087 6793696

ARENA 1          
Class 18   FEI Grand Prix (2009/2021)     Judge: Mark Ruddock
Bridle # Start Time First Name Last Name Horse Name Flag
23 10:50 Simone Hession Beezies Big Brother  
26 11:00 Sarah Mellor Let's Dance  
           
Class 16   FEI Intermediate I (2009/2020)     Judge: Mark Ruddock
Bridle # Start Time First Name Last Name Horse Name Flag
21 11:45 Sean Burgess Imperioso WW  
22 11:53 Simone Hession Beezies Double Diamond  
           
Class 5 Prelim Q   BD Preliminary 15 (2008/2016)     Judge: Mark Ruddock
Bridle # Start Time First Name Last Name Horse Name Flag
24 12:10 Christa Dillon Kilcoltrim Metaphor  
36 12:17 Bronagh Stevenson Hans First Lady  
4 12:24 Maeve Lunny Jojo  
9 12:31 Noreen McMaster Carlingford's Indie  
10 12:38 Sara Wilkes Kilmolara Galaxy RESTRICTED
7 12:45 Diana Cody Killagriff Miss Louise  
35 12:53 Sophie Orr Tirnaskea Starstruck UNREGISTERED
           
           
  LUNCH BREAK 30 minutes        
           
           
Class 7 Novice Q   BD Novice 38 (2005)     Judge: Mark Ruddock
Bridle # Start Time First Name Last Name Horse Name Flag
11 13:30 Niamh Tottenham Slieve Callan Gael  
1 13:37 Tracy Murphy Kennedy UNREGISTERED
16 13:44 Lizzy Naughton Andy Anderson  
29 13:52 John Gavin Holywell Spark  
24 13:59 Christa Dillon Kilcoltrim Metaphor  
7 14:06 Diana Cody Killagriff Miss Louise  
35 14:14 Sophie Orr Tirnaskea Starstruck UNREGISTERED
5 14:21 Fiona Gerring Christus  
           
Class 3 6 YO   BD Elementary 43 (2006)     Judge: Mark Ruddock
Bridle # Start Time First Name Last Name Horse Name Flag
13 14:31 Sinead McGrath Ballyj Elsa  
3 14:39 Jennifer Rea Fermoyle Charles  
12 14:46 Niamh Tottenham Fortmoy Queen Bee  
           
Class 13 Adv Med   BD Advanced Medium 91 (2016)     Judge: Mark Ruddock
Bridle # Start Time First Name Last Name Horse Name Flag
34 15:04 Marguerite Kavanagh Fursten  
14 15:12 Cillian Curran Dancing Espri  
           
Class 14 Advanced   DI Advanced A100 (2021)     Judge: Mark Ruddock
Bridle # Start Time First Name Last Name Horse Name Flag
34 15:35 Marguerite Kavanagh Fursten  
           
           
ARENA 2          
Class 15 PSG   FEI Prix St George (2009/2018)     Judge: Liam Maloney
Bridle # Start Time First Name Last Name Horse Name Flag
21 11:00 Sean Burgess Imperioso WW  
33 11:09 Marguerite Kavanagh Fidette  
           
Class 4 Prelim Warmup     DI Preliminary P18 (2012)   Judge: Liam Maloney
Bridle # Start Time First Name Last Name Horse Name Flag
28 11:26 Rowena Parker Christmas  
31 11:33 Antje Keller Mountain View Casanova UNREGISTERED
4 11:40 Maeve Lunny Jojo  
9 11:47 Noreen McMaster Carlingford's Indie  
10 11:54 Sara Wilkes Kilmolara Galaxy RESTRICTED
2 12:01 Killian Gaffney My Bishophill Rolex RESTRICTED
           
Class 1 4 YO   BD Preliminary 15 (2008/2016)     Judge: Liam Maloney
Bridle # Start Time First Name Last Name Horse Name Flag
30 12:18 Hannah Gordon DS Moneyheist UNREGISTERED
11 12:25 Niamh Tottenham Slieve Callan Gael  
2 12:32 Killian Gaffney My Bishophill Rolex RESTRICTED
           
Class 2 5 YO   BD Novice 38 (2005)     Judge: Liam Maloney
Bridle # Start Time First Name Last Name Horse Name Flag
32 12:49 Marguerite Kavanagh Pretty Unique  
36 12:56 Bronagh Stevenson Hans First Lady  
29 13:03 John Gavin Holywell Spark  
           
  LUNCH BREAK 30 minutes        
           
Class 9 Elementary Q     BD Elementary 43 (2006)   Judge: Liam Maloney
Bridle # Start Time First Name Last Name Horse Name Flag
8 13:40 Lana Cheney Confession Z  
13 13:48 Sinead McGrath Ballyj Elsa  
3 13:56 Jennifer Rea Fermoyle Charles  
1 14:04 Tracy Murphy Kennedy UNREGISTERED
16 14:12 Lizzy Naughton Andy Anderson  
20 14:20 Sean Burgess DHI Kikkis  
           
Class 10 Medium Warmup     DI Medium M65 (2021)   Judge: Liam Maloney
Bridle # Start Time First Name Last Name Horse Name Flag
15 14:38 Elaine Murphy QT An Tainiste  
25 14:46 Liz White Finlandia  
           
           
Class 11 Medium Q     BD Medium 73 (2007)   Judge: Liam Maloney
Bridle # Start Time First Name Last Name Horse Name Flag
8 15:04 Lana Cheney Confession Z  
20 15:12 Sean Burgess DHI Kikkis  
15 15:20 Elaine Murphy QT An Tainiste  
12 15:28 Niamh Tottenham Fortmoy Queen Bee  
 
Agree